jazda rowerem
Aktywność

Zdrowotne korzyści z jazdy na rowerze

Brakuje Ci pomysłów na spędzanie wolnego czasu? Rower to jedna z najczęściej wybieranych form rekreacji w Polsce. Przekonaj się, jakie są zalety – jazdy na rowerze. Zwiedzaj polski krajobraz i dowiedz się jaki jest związek między rowerem, a zdrowiem?

Z wiekiem zmniejsza się zainteresowanie: piłka nożną, siatkówką, pływaniem, a nawet bieganiem. Dlaczego? Powodem jest zauważalny spadek kondycji fizycznej wśród społeczeństwa. Ci, którzy postanowili nie dać się upływowi czasu, wybierają jazdę na rowerze. Jest to łatwa i bezpieczna forma spędzenia wolnego czasu. Jedyne czego potrzebujesz to sprawny rower i kask ochronny.

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze wpływa pozytywnie na cały organizm, niesie za sobą więcej korzyści niż przeciwskazań.

  1. Odpoczynek dla stawów

Rower pozwala na wykonywanie płynnych, równomiernych ruchów. Twoje stawy są odciążone, dzięki czemu nie dochodzi do zniszczenia chrząstek stawowych i zmian w budowie tkanki kostnej.

  1. Utrata kilogramów

Podczas godzinnej jazdy na rowerze jesteś w stanie spalić od około 400-500 kcal. Jeśli robisz to regularnie – wspomagasz przemianę materii, a tkanka tłuszczowa spala się nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz. Jazda na rowerze to świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, szczególnie tych z ud i bioder.

  1. Trening mięśni ­­– poprawa wytrzymałości

Jazda na rowerze pozwala kształtować mięśnie łydek, pośladków, a nawet brzucha, angażuje je bez zbędnego obciążania. W jeździe pod górkę – uczestniczą mięśnie ramion. Z kolei przy prawidłowym ustawieniu siodełka – wzmacniane są mięśnie pleców. To one odpowiadają za podtrzymywanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jazda na rowerze przybiera formę rehabilitacji dla osób, będących po urazach.

  1. Dotlenienie mózgu

Mózg, dzięki odpowiedniemu dotlenieniu zwiększy koncentrację, refleks, pozwala na szybszą naukę. Jazda na rowerze poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Kontakt z otoczeniem, przyrodą, promienie słońca – pozytywnie wpłyną na twój nastrój.

  1. Wyzwalanie endorfin

Dzięki aktywności fizycznej masz dobre samopoczucie, a twoje hormony szczęścia ­– endorfiny, są wyzwolone.

Jazda na rowerze, a zdrowie mogą ,,iść” w parze

Jeśli poświęcisz od 30-40 min dziennie – jeździe na rowerze, obniżysz poziom cholesterolu i uchronisz się przed miażdżycą. Twój poziom cukru spadnie. Regularna jazda podniesie odporność immunologiczną, a zmniejszy podatność na infekcję. Nie zapominaj, że jazda na rowerze wspomaga osiągnąć optymalny rytm serca, dzięki temu unikasz chorób tj.: udar czy nadciśnienie.

Kiedy jazda na rowerze, a zdrowie ,,nie idą’’ w parze?

Jesteś w zaawansowanej ciąży? Silne wstrząsy podczas jazdy na rowerze – nie są Ci wskazane. Chorujesz na osteoporozę ­– ryzykujesz: upadkiem i złamaniem. Masz trudną do korekcji wadę wzroku – nie wsiadaj na rower. Zjadłeś coś ciężkostrawnego? Poczekaj.

Zanim wyruszysz w trasę ­– rozgrzej się. Wszystkie zalety jazdy na rowerze sprawdzisz wtedy, gdy sam na niego wsiądziesz.

Zdrowotne korzyści z jazdy na rowerze
Oceń post

Powiązane posty