azja
Podróże

Jak zaplanować samodzielną podróż po Azji?

Marzy ci się podróż po Azji, ale nie wiesz od czego zacząć jej planowanie? Nie chcesz korzystać z ofert biur podróży, a zamiast tego zamierzasz dojechać autostopem do Azji? Przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik!

Azja to kontynent egzotyczny, o którym często marzą Europejczycy. Nie od dziś jest ciekawą alternatywą do spędzenia niezapomnianych wakacji szczególnie, gdy swoją podróż zamierzasz odbyć samodzielnie – autostopem.

Podróż po Azji – zaplanuj ją!  

Każda podróż wymaga odpowiedniego planu i przygotowania. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które powinieneś uwzględnić, chcąc podróżować po Azji.

  1. Cel podróży – gdzie?

 

Określ państwo i region, do którego chcesz się udać.  Zwróć uwagę na bazy noclegowe i siatkę połączeń. W swojej wyprawie kieruj się tym, co chcesz zobaczyć lub przeżyć.

 

  1. Pora roku – kiedy?

 

Jeśli wiesz już, w jaką część Azji chcesz jechać, zastanów się, kiedy będzie na to odpowiedni czas. W tym celu sprawdź klimat, jaki panuje w wybranym kraju lub jego regionie. Ogromna rozciągłość południkowa Azji sprawia, że leży ona we wszystkich strefach klimatycznych. Dlatego zanim wyruszysz na wyprawę zobacz, czy aby na pewno nie szykujesz się na podróżowanie w sezonie monsunów, huraganów, niskich temperatur i upałów.

 

  1. Pieniądze – na jak długo?

 

Ważną rolę w każdej podróży odgrywają pieniądze. Dlatego zanim wyruszysz w podróż po Azji, spróbuj wyliczyć, ile środków będziesz na nią potrzebował. Twój budżet powinien uwzględniać wydatki takie jak: bazy noclegowe, posiłki czy bilety wstępu do obiektów turystycznych.

 

  1. Formalności – co potrzebne?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas podróży po Azji, warto się zabezpieczyć. Sprawdź ważność paszportu, a jeśli jest taka potrzeba – wyrób wizę. Jeśli zależy ci na bezpiecznym podróżowaniu, nie zapomnij o szczepieniach i ubezpieczeniu podczas podróży.

Autostopem do Azji – na co zwrócić uwagę?  

Jeśli nie chcesz wydać ani złotówki na transport, najlepszą opcją będzie podróżowanie autostopem. Pamiętaj, aby i do tego się dobrze przygotować.

  • Komunikacja z kierowcą

Azję charakteryzuje ogromne zróżnicowanie kulturowe, a tym samym i językowe. W przypadku braku porozumiewania się płynnie danym językiem świetnie sprawdzi się tzw. list autostopowicza. W podróż po Azji Północnej zabierz go w języku rosyjskim, Azji południowej – hindi, Azji Środkowej – urdu, Wschodniej – chińskim, japońskim,  Zachodniej – arabskim. Jeśli żaden z nich się nie sprawdzi, zawsze możesz postawić na język angielski lub w ostateczności – migowy.

  • Bezpieczeństwo i kultura podróżowania

Cały czas zwracaj uwagę na swój bagaż , miej go zawsze przy sobie. Staraj się dostosować  do atmosfery panującej w samochodzie. Bądź miły, dziękuj za odbytą podróż. Jeśli poczujesz, że coś nie idzie po twojej myśli, miej odwagę opuścić pojazd. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Wyprawa autostopem do Azji to nie lada wyzwanie, dlatego nie bagatelizuj swoich przygotowań. Zacznij je odpowiednio wcześnie, a nic nie stanie na przeszkodzie twojej wyprawie!

Jak zaplanować samodzielną podróż po Azji?
5 (100%) 1 ocen(a/y)

Powiązane posty