SUP
Aktywność

Nowe sporty wodne: SUP, czyli wiosłowanie na desce na stojąco

Sporty wodne należą do dyscyplin chętnie uprawianych przez fanów aktywności fizycznej. Osoby chcące spróbować swoich sił w tego typu dyscyplinach często odstrasza jednak fakt, że nie są to jednocześnie sporty proste i wymagają wiele nauki, by sprawiały radość. Sytuację odmienia jednak SUP, czyli pływanie na desce z wiosłem. Na czym to polega i czy każdy może tę dyscyplinę uprawiać?

Sporty wodne – rodzaje

Sportów wodnych jest bardzo dużo, a dzielą się one na kilka kategorii pod względem tego, czy są uprawiane na powierzchni wody, czy pod nią. Można więc wydzielić następujące kategorie:

• Uprawiane w wodzie, np. pływanie, skoki do wody,
• Uprawiane pod wodą, np. nurkowanie, freediving,
• Sporty powierzchniowe, np. wioślarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne.

Pływanie na desce SUP należy do kategorii sportów uprawianych na powierzchni wody. Wbrew pozorom jednak nie przypomina w niczym windsurfingu, które tak często można zobaczyć na plażach w okresie wakacyjnym. Deska do pływania na stojąco daje spore możliwości i pozwala się opanować każdemu, bez względu na wiek, kondycje fizyczną i umiejętności.

Na czym polega SUP?

SUP, czyli Stand up Paddle, to rodzaj sportu wodnego, który przybył do Polski aż z Hawajów. W przeciwieństwie do windsurfingu, sportowiec nie jest tu uzależniony od warunków pogodowych takich jak fale i wiatr. Na czym to polega? Na staniu na desce i… wiosłowaniu. Każdy może się tego nauczyć i nie trzeba poświęcać dużo czasu na kursy. Deska używana w tej dyscyplinie wygląda podobnie do tej stosowanej w windsurfingu, a cała zabawa polega na tym, by posiłkując się wyczuciem równowagi umiejętnie wiosłować i utrzymać się na desce. Aby z powodzeniem pływać, należy przejść odpowiedni trening równowagi i nauczyć się utrzymywać odpowiednią pozycję.

Gdzie kupić deski do SUP?

Deskę odpowiednią do uprawiania SUP można kupić w sklepach sportowych – najlepiej postawić na te, które specjalizują się w tematyce samego SUP oraz ogólnie desek sportowych. Daje to gwarancję odpowiedniej jakości produktu.

Nowe sporty wodne: SUP, czyli wiosłowanie na desce na stojąco
Oceń post

Powiązane posty