kajakarstwo
Aktywność

Kajakarstwo: krótki poradnik dla początkujących

Spływy kajakowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – to spora doza zabawy i taka sama adrenaliny i emocji. Aby jednak w pełni czerpać satysfakcje z udziału w spływie kajakowym, warto poznać podstawy rządzące tym sportem i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Oto kilka porad, które pozwolą ci łatwo i efektywnie rozpocząć przygodę z kajakiem.

Wszystkie mięśnie pracują

Z pewnością znasz urządzenie obecne na siłowniach, które angażuje wiele mięśni podczas ruchu imitującego wiosłowanie na łodzi? Przygotuj się na to, że podczas nauki pływania kajakiem również doświadczysz podobnej pracy mięśni – a przede wszystkim obręczy barkowej i pleców, ale także ramion i korpusu. Dlatego, aby poprawić swoją kondycję i siłę, poza treningiem na wodzie ćwicz siłowo również na lądzie.

Ćwiczenia na wodzie

Zanim zaczniesz pływać, musisz nauczyć się techniki pływania kajakiem. Najlepiej zrobić to, siedząc w kajaku na wodzie. Podstawą jest wiosłowanie w odpowiedni sposób – pamiętaj, że podczas tego procesu nie mogą pracować jedynie same ręce, ale – cała góra twojego ciała. Poświęcaj czas na naukę odpowiedniego wiosłowania, aż opanujesz techniki. Warto również poszukać informacji i pora na forum kajakowym.

Ewakuacja

Poza umiejętnością wiosłowania i utrzymania kajaka na kursie, ważna jest również umiejętność ewakuacji z łódki. Znajdź spokojne miejsce, rozbujaj kajak i dopiero gdy przewróci się do góry dnem, wypchnij się rękoma z kajaka prostując nogi. Znajdziesz się na powierzchni.

Gdzie na kajaki w Polsce? Sprawdzone miejsca

Oczywistym kierunkiem na spływ kajakowy wydaje się północ Polski. Szczególnie Mazury zachwycają pięknymi trasami i malowniczymi widokami. Warto jednak poszukiwać ciekawych miejsc również w centralnej Polsce – Lubelszczyzna, Roztocze czy Dolina Pilicy na południu to świetny wybór.

Cena kajaka – drogi czy tani sport?

Decydując się na uprawianie kajakarstwa, warto postawić na własną łódkę. Cena kajaka nie należy do wygórowanych, można znaleźć kajaki za około 1000 zł. Jeśli jesteś pewny, że chcesz brać udział w spływach, zainwestuj.

Kajakarstwo: krótki poradnik dla początkujących
Oceń post

Powiązane posty